Ξ  T E S L A  Service  Clinic

 

 
TESLA Wiki | Models
 
 

Elektromobily TESLA jsou vyráběny v několika provedeních s různými typy motorů, různými akumulátory, pohonem všech kol nebo s pohonem zadní nápravy. Li-Ion baterie jsou u všech modelů umístěny v podlaze pod kabinou, po celém podvozku mezi předním a zadním elektromotorem.
Označení na pátých dveřích jako například 90D, P85D, specifikuje výbavu každého jednotlivého vozu.
Číslice určuje hodnotu kapacity baterie v Kwh.
P - Performance, znamená že si připlatíte za vyšší výkon motoru zadní nápravy.
D - Dual, Vás upozorní, že se jedná o model s pohonem všech kol 4x4.

T E S L A • Roadster

Elektromobil Tesla Roadster první generace byl úplně první elektromobil vyrobený společností TESLA. První kus Tesly Roadster skončil v garáži Elona Muska, tehdy čerstvého šéfa automobilky Tesla. Jeho výroba začala roku 2008 a skončila roku 2012. Tento dvoumístný sporťák se do historie se zapsal hned třikrát. Poprvé díky tomu, že to byl vůbec první sériově vyráběný elektromobil, který ujel přes 320 km na jedno nabití. Podruhé, když se dočkal katastrofické recenze v pořadu Top Gear, potřetí to bylo o 10 let později, v roce 2018, kdy ho i s řidičem jménem StarMan poslal Elon Musk do vesmíru a úspěšně jej vynesl na oběžnou dráhu Falcon Heavy, nejsilnější raketa současnosti. Jednalo se o Elonovu osobní červenou Teslu Roadster, vyrobenou roku 2008 která dosahuje dojezdu 393 km na jedno nabití. Z nuly na 100 km se dostane za 3,7 nebo 3,9 sekundy podle modelu. Maximální rychlost tohoto vozu, který je postaven na podvozku Lotusu Elise je 201 km/hod. Od Lotusu má vypůjčeno ještě asi 6% dílů. Pořídit jste si jej mohli za 110.000 USD. Silnější verze má přesně 6831 kusů baterek.

Roadster zažehnul první plamen ohně, který se v současné době rozhořel v automobilovou elektro revoluci. 6. února 2018 na Floridském Mys Canaveral proběhl úspěšný start vesmírné rakety Falcon Heavy společnosti SpaceX. Sedmdesát metrů vysoký a 1400 tun vážící gigant vynesl na oběžnou dráhu elektromobil Tesla Roadster Elona Muska. Seděl v něm i "řidič", manekýn navlečený do nového skafandru SpaceX. Elon Musk se vyjádřil, že by si přál, aby jeho červený elektromobil jednou objevili mimozemšťané. Ve vesmíru na displeji na palubní desce je nápis „Don´t panic!“, který odkazuje na knihu a film Stopařův průvodce po galaxii. Výtisk knihy od Douglase Adamse prý leží v palubní přihrádce spolujezdce, kde je také ručník. V Adamsově příběhu je totiž ručník označován za nejpotřebnější věc pro vesmírného stopaře.

foto T Ξ S L A

 
 

T E S L A • Model S

Druhá sériová výroba automobilky TESLA, byl Model S a sériovou produkci začala roku 2012. Výroba toho modelu byla průlomová. Poprvé byl Model S představen v roce 2009 na Motor Show ve Frankfurtu jako prototyp, v následujícím roce automobilka prodala hned 22 450 kusů. Získal ocenění za nejlepší novinku roku, nejlepší zelené auto a vynález roku. Podle crashtestů patří mezi nejbezpečnější auto na trhu. Model S se vyrábí v Tesla továrně v kalifornském Fremontu, která svou velikostí přesahuje půl milionu m2. V roce 2018 její nejsilnější a zároveň nejdražší verze s označením P100D dokáže zrychlit z nuly na 100 Km/H za 2,4 sekundy a to při pohotovostní hmotnosti vozidla 2241 kg.

foto T Ξ S L A

 
 

T E S L A • Model X

Třetí, sériově vyráběný typ bylo SUV Model X. Začátek výroby Modelu X byl původně plánován na začátek roku 2014, sériová výroba ale začala až o rok později v roce 2015. První vozy sjely z výrobní linky ve Fremontu v září 2015. Aerodynamický koeficient Modelu X má hodnotu 0,25, což z něj činí to nejaerodynamičtější prodávané SUV současnosti (2018). Nabízí prostor pro sedm dospělých ve třech řadách sedadel a prostor pro zavazadla s předním a zadním kufrem. Největším designovým lákadlem pro zákazníky jsou samozřejmě výklopné dveře „Falcon Wing Doors“, které umožňují snadný přístup k zadním sedačkám. Právě tyto dveře ale byly důvodem odkladů uvedení do výroby, bohužel i z našich zkušeností jsou často poruchové. V současné době jej Tesla nabízí ve verzi Long Range nebo Ludicrous Performance, velký výběr nabízí Model X v počtu sedadel. Na výběr máte mezi pětimístnou, šestimístnou nebo sedmimístnou. Za sedmimístnou verzi připlatíte 3100€ a za speciální šestimístnou verzi celkem 6800€.

foto T Ξ S L A

 
 

T E S L A • Model 3

Čtvrtý v pořadí, sériově vyráběný od roku 2017 je Model 3. Model byl představen na konci března 2016 a tradičně jste mohli tuto show sledovat jako živý vstup TESLA Live. Jedná se o nejlevnější dostupný model a zároveň průlomový okamžik, kdy se ze společnosti Tesla stala plnohodnotná velká automobilka, T Ξ S L A Motors. Model 3 pro odemykání, zamykání a aktivování jízdy používá KeyCard, nebo aplikaci kterou má majitel ve svém mobilním telefonu. Klíček je pouze na objednání jako nadstandardní výbava. Za Autopilota připlatíte 3.100€ a za Autopilota který zvládne plně autonomní řízení připlatíte celkem 8.300€. Model 3 má možnost přepnutí elektromotorů do módu, který usnadňuje zatáčení a driftování. Systém sám dokáže poslat auto do smyku a v případě potřeby ho z něj též dostat zpět.foto T Ξ S L A

 
 

T E S L A • Model Y

Pátý, sériově vyráběný elektromobil, Tesla Y je menší SUV, druhý cenově dostupný po Modelu 3, a přesto že někomu může tvarem připomínat model X, je to vlastně nafouknutý Model 3 se kterým sdílí asi 60 procent dílů, jak dříve uvedl Elon Musk. Model Y má kompletně prosklenou střechu, za sedmimístnou verzi si připlatíte 3100€, za Autopilota 3.100€ a za Autopilota který zvládne plně autonomní řízení připlatíte celkem 8.300€. Každému vozu samozřejmě nechybí typický minimalistický design s horizontálně umístěnou obrazovkou o úhlopříčce 15 palců. Oficiální představení proběhlo 14. března 2019 v Los Angeles a jak už to s Tesla Motors bývá zvykem, velkolepou show jste mohli sledovat na oficiálním webu T Ξ S L A od 20.00 hodin (PDT) jako živý vstup lifestream, v našem časovém pásmu to bylo o den později přesně ve 4:00 hodiny ráno.
Při prezentaci Elon oznámil že ted je série konečně kompletní a dohromady Vám po seřazení jednotlivých modelů vyjde nápis S 3 X Y Roadster. To že si automobilka stále "hraje" se svými fanoušky je všeobecně známé. Než oficiálně představila Model Y uvolnila fotografii tmavé siluety z čelního pohledu a pokud jste se ji pokusily upravit objevil se na místě kde se běžně nachází registrační značka vozu nápis NICE TRY.

foto T Ξ S L A

 
 
 
TOP
Tesla Supercharger