T E S L A  Clinic

 

TESLA Wiki | Supercharger
 
 

T E S L A • Supercharger

V České republice byl v roce 2016 otevřen první Supercharger, rychlonabíječka, určená pouze pro elektromobily TESLA.
• První z nich byla otevřena v blízkosti dálnice D1 u Humpolce a najdete ji na silnici E551 obec Vystrkov, otevřená je od června 2016 s celkovým počtem 6 dobíjecích stojanů.
• Druhá je v obci Vestec u Prahy na křižovatce ulic Vídeňské a Nad Jezem. Slavnostní otevření proběhlo v září 2017 a nabízí celkem 8 dobíjecích stojanů.
• Třetí rychlonabíjecí stanice Tesla Supercharger byla otevřena v prosinci 2017 u Olomouce s 8mi stojany a najdete ji u čerpací stanice Amigo na adrese Dolní Novosadská 421, Olomouc.
Celkem je tak zatím v roce 2019 v České Republice k dispozici 22 stojanů Tesla Supercharger na třech místech.


Aby Tesla umožnila rychlé dobíjení svých vozů, začala v roce 2012 budovat síť dobíjecích stanic pod názvem T E S L A Supercharger. V říjnu 2016 bylo vybudováno celosvětově 719 stanic s 4428 nabíjecími místy. Supercharger zvládne nabít 90 kWh Model S během 30 minut na dalších 270 km jízdy a plné dobití trvá asi 75 minut. Zpočátku měli všechny vyrobené elektromobily Tesla nabíjení u Superchargeru zdarma. Byl to opravdu velký tahák, koupit elektromobil se kterým můžete prakticky projezdit celou Evropu a nestarat se o náklady za ujeté kilometry. Přestože dobíjení na Superchargrech je opravdu velice rychlé, musíte počítat s tím že cestování zabere trochu více času. Časový rozdíl mezi nabíjením Tesly v porovnání s natankováním 100 litrů benzínu do nádrže Vašeho BMW bude stále velmi znatelný. Mohu ale z vlastní zkušenosti podotknout, že těch pár hodin navíc na cestách za ty zážitky s Teslou opravdu stojí. Navigační systém Navigon na velké dotykové obrazovce ve všech Teslách je online propojený s google maps a pokud máte zadaný cíl, v navigaci červeně zobrazuje Superchargery které jsou podle stavu baterie v okruhu aktuálního dojezdu. Superchargery na které dojezd nestačí se zobrazují průhledně. Od roku 2018 se také zobrazí po kliknutí na vybranou nabíječku počet dobíjecích stojanů a současně také jejich obsazenost. Pokud je tedy vybraný Supercharger plný, můžete si zvolit jiný. Na oficiálním webu TESLA SUPERCHARGER se můžete přesvědčit že počet nabíjecích stanic každým rokem v Evropě stoupá.

Auta objednaná od roku 2017 dostanou každý rok zdarma pouze 400 kWh kredit pro dobíjení, což odpovídá zhruba energii na ujetí 1600 km (1000 mil). Za další nabíjení nad rámec poskytnutého kreditu má být účtován poplatek. Největší stanici Supercharger, kterou jsme na cestách s naší Teslou navštívili, jsme objevili v Norském Ryyge, Østre Hugenesvei a nabízí neuvěřitelných 42 stojanů Supercharger.

foto TΞSLA

 
 
 
Tesla Supercharger